Co zobaczyć w Gdańsku?

Gdańsk to największe miasto nad polskim morzem i jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych. Niezależnie od tego, na jak długo się tutaj przyjeżdża, ani o jakiej porze roku, zdecydowanie trudno się tutaj nudzić. W tym wpisie postanowiliśmy przedstawić nasze propozycje spędzenia czasu w stolicy województwa pomorskiego.

Co zwiedzić w Gdańsku?

Historia miasta sięga prawdopodobnie VII wieku, choć prawa miejskie otrzymało w 1457 roku. Na jego terenie znajduje się wiele zabytków, stanowiących turystyczne atrakcje. Większość z nich zlokalizowana jest na historycznym Głównym Mieście, które wprawdzie mocno ucierpiało w trakcie II wojny światowej, jednak po jej zakończeniu doczekało się starannej rekonstrukcji. Jeśli zastanawiasz się, co zobaczyć w Gdańsku, to w pierwszej kolejności warto zwiedzić Drogę Królewską – najbardziej reprezentacyjną część miasta od czasów średniowiecza. Jej początek to Brama Wyżynna, pod którą zatrzymuje się większość linii tramwajowych i część autobusowych. Dalej biegnie przy dawnym kompleksie więzienno-obronnym, tzw. Katowni, prowadząc do Złotej Bramy.

Przez nią dostaniesz się na najładniejszą w mieście ulicę Długą, od kilkudziesięciu lat dostępną wyłącznie dla pieszych, która przechodzi w Długi Targ, w dawnych czasach pełniący funkcję rynku. Po obu stronach ulicy Długiej i Długiego Targu wznoszą się największe atrakcje w Gdańsku, jeśli chodzi o zabytki, między innymi Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa ze stojącą przed nim Fontanną Neptuna, a także liczne kamienice, w których mieszczą się muzea, restauracje czy sklepy. Droga Królewska kończy się na Zielonej Bramie, przez którą można przejść na Długie Pobrzeże – kolejny deptak, biegnący wzdłuż rzeki Motławy. To przy nim znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Gdańsku, czyli Żuraw.

Atrakcje w Gdańsku

Będąc już nad Motławą, można skorzystać z różnych atrakcji turystycznych. Od kilku lat, odkąd odnowiono Wyspę Spichrzów, działa tu koło widokowe, z którego można zobaczyć Główne Miasto ze wspaniałej perspektywy. Ciekawą atrakcją jest również rejs katamaranem po Motławie. Jeżeli wciąż się zastanawiasz, co zwiedzić w Gdańsku, polecamy udział w takim rejsie. Z okien statku wycieczkowego można podziwiać wspaniałą zabudowę Długiego Pobrzeża, a także zobaczyć tereny historycznej Stoczni Gdańskiej, zabytkową Twierdzę Wisłoujście, a także Port Północny i półwysep Westerplatte z pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

To doskonały pomysł na spędzenie czasu zarówno w pojedynkę, jak i w parze lub z całą rodziną. W takim mieście, jak Gdańsk, atrakcje dla dzieci bynajmniej nie kończą się na kole widokowym i rejsach. W pobliżu Głównego Miasta, na Górze Gradowej znajduje się Hevelianum, centrum edukacyjno-rekreacyjne. Będąc w Gdańsku, warto zwiedzić także inne nowoczesne obiekty, jak Muzeum II wojny światowej, Europejskie Centrum Solidarności czy Muzeum Bursztynu, przeniesione niedawno do nowej lokalizacji w zabytkowym Wielkim Młynie, gdzie wcześniej funkcjonowało centrum handlowe. Oczywiście, większość turystów będzie chciała zobaczyć też morze. Najlepiej udać się na molo w Brzeźnie, skąd roztacza się wspaniały widok na Zatokę Gdańską.